Skip to content

Foreningerne

► Indmeldelsesblanket med vejledning gældende for alle foreninger (fagforbundets lokalafdelinger) hentes ved at klikke her 

Liste over alle foreningsbestyrelser senest opdateret – den 09-10-2023 hentes ved at klikke her

Arbejdsmateriale: Siden rummer 1) arbejdsgangsbeskrivelser (med grafiske illustrationer) og 2) forskellige blanketter.


Aasiaat

Frederik Lyngesvej 30, 
Postboks 139 
3950 Aasiaat 
Telefon: +299 89 27 32 – Fax: 89 24 53 
E-mail: aasiaat@sik.gl
Formand: Nuunu Johansen

Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 10.00 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 325 kr.


Ilulissat

Illumiut 57
Postboks 93
3952 Ilulissat
Telefon: +299 94 32 23

Formand: Else Jonna Lange

Kontorets åbningstider: Mandag, tirsdag og torsdag, fredag kl. 09.00 – 15.00. Onsdag lukket.
Månedligt medlemskontingent: 285 kr.

Ikerasak

B-625
Ikerasak
3961 Uummannaq
Mobil: +299 24 86 63
E-mail: ikerasak@sik.gl

Formand: Ane-Dorthe Sigurdsen

Månedligt medlemskontingent: 250 kr.


Kangaatsiaq

B-344 Postboks 533,
3955 Kangaatsiaq

Mobil: +299 29 91 37
(formand +299 29 17 43)
E-mail: kangaatsiaq@sik.gl
Formand: Åge Motzfeldt

Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 12.30 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 305 kr.

Kangaamiut

Kangaamiut
Suffiap Aqq. B-515
3912 Maniitsoq
Telefon: +299 54 77 59 (formand) – Fax: 81 95 58
E-mail: kangaamiut@sik.gl
Formand: Ulrik Lyberth

Kontorets åbningstider: Mandag og torsdag kl. 14.00 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 225 kr. 


Maniitsoq

Ivissuit 2, Postboks 73
3912 Maniitsoq
Telefon: +299 81 34 10 
Fax: 81 21 56

E-mail: maniitsoq@sik.gl
Formand: Elisabeth L. Hansen

Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 08.00 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 285 kr.

Kangerlussuaq

B-666
Postboks 14
3910 Kangerlussuaq
E-mail:
kangerlussuaq@sik.gl
Formand: Pele Knud Mathiessen 

Månedligt medlemskontingent: 260 kr.


Narsaq

Sarqánguaqvej B-7
Postboks 55
3921 Narsaq
Telefon: +299 66 16 22 – Fax: 66 17 65
E-mail: narsaq@sik.gl
Formand: Otto Davidsen

Månedligt medlemskontingent: 315 kr.


Nanortalik

Tuapangmiut B-525, Postboks 91
3922 Nanortalik
Mobil: +299 27 65 70 – Fax: 61 37 09
E-mail: nanortalik@sik.gl
Formand: Otto Lundblad 

Kontorets åbningstid: Torsdag kl. 10.00 – 14.00
Månedligt medlemskontingent: 285 kr.


Paamiut

Danmarksvej B 120
Postboks 182
3940 Paamiut
Mobil: +299 59 62 53 – Fax: 68 13 97
E-mail: paamiut@sik.gl
Formand: Debora Elisasen

Kontorets åbningstid: Torsdag, kl. 13.00 – 15.00. 
Månedligt medlemskontingent: 265 kr.


Nuuk

Issortarfimmut 11, Postboks 137
3900 Nuuk
Telefon: +299 32 21 33
Mobil: +299 55 17 40
E-mail: nuuk@sik.gl
Formand: Josef Therkildsen

Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 09.00 – 13.00
Månedligt medlemskontingent: 305 kr.


Qaqortoq

Augo Lyngesvej B 1050
Postboks 29, 3920 Qaqortoq
Telefon: +299 64 24 42
Mobil: +299 49 32 06
E-mail: qaqortoq@sik.gl
Formand: Jakob G-Motzfeldt

Kontorets åbningstider: Tirsdag kl. 12.00 – 14.00, torsdag kl. 13.00 – 15.00. I de øvrige dage kan henvendelser ske på mobil 49 32 06.
Månedligt medlemskontingent: 275 kr.


Qaanaaq

B-163,
Postboks 67
3971 Qaanaaq
Mobil: +299 59 46 18 – Fax: 97 13 51
E-mail: qaanaaq@sik.gl
Formand: Pouline Kleist

Månedligt medlemskontingent: 265 kr.


Qeqertarsuaq

Jakob Danielsenip Aqq. 23
Postboks 95, 3953 Qeqertarsuaq
Mobil: +299 23 04 23 (formand)
E-mail: qeqertarsuaq@sik.gl
Formand: Anda Kristiansen

Kontorets åbningstider: Mandag kl. 12.00 – 14.00, onsdag kl. 10.00 – 14.00, fredag kl. 12.00 – 14.00
Månedligt medlemskontingent: 255 kr.


Qasigiannguit

Juliusip Aqq. 17-78
Postboks 38, 3951 Qasigiannguit
Telefon: +299 91 14 48
Mobil: +299 23 14 48 
E-mail: qasigiannguit@sik.gl
Formand: Pia Storch Rafaelsen

Kontorets åbningstid: Torsdag kl. 12.00 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 310 kr.


Sisimiut

Kaaleeqqap Aqq. 14
Postboks 56, 3911 Sisimiut
Telefon: +299 86 42 45 – Fax: 86 49 45
Mobil: +299 52 73 08 
E-mail: sisimiut@sik.gl
Formand: Jens Johansen

Kontorets åbningstider: Mandag til onsdag og fredag kl. 09.00 – 15.00. Torsdag lukket.
Månedligt medlemskontingent: 330 kr.


Qeqertarsuatsiaat

Qeqertarsuatsiaat
3900 Nuuk
Har ingen kontor, men henvendelser kan
ske til mobiltlf. 58 45 64
E-mail: qeqertarsuatsiaat@sik.gl
Formand: Janny Noahsen Møller

Månedligt medlemskontingent: 235 kr.


Upernavik

Aqqusinertaaq B-221
Postboks 87, 3962 Upernavik
Telefon: +299 96 19 60 
Mobil: +299 53 23 20 
E-mail: upernavik@sik.gl
Formand: Kirstine Kleemann

Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 9.00 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 285 kr.


Tasiilaq

Tsittamut B 575, 
Postboks 51, 3913 Tasiilaq
Mobil: +299 25 53 55 (formand)
E-mail: tasiilaq@sik.gl
Formand: Justine Kalia

Kontorets åbningstider: Mandag, fredag kl. 09.00 – 13.00
Månedligt medlemskontingent: 250 kr.


Uummannaq

Sanatoriamut B-725 
Boks 24, 3961 Uummannaq
Telefon: +299 54 95 47
Mobil: +299 27 45 31
E-mail: uummannaq@sik.gl
Formand: Frederik Kristiansen

Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 09.00 – 15.00
Månedligt medlemskontingent: 270 kr.