SIK’s sekretariat

Kontorets åbningstider:

Mandag, tirsdag, torsdag og fredag fra kl. 9.00 til kl. 13.00. Onsdag er der lukket for telefoniske og personlige henvendelser.

Socialfondene

Hurtig kontakt i SIK’s sekretariat udenfor den almindelige åbningstid: Dana Dahl, direkte tlf. 34 93 17, eller Inge-Marie Rosing, direkte tlf. 34 93 11.

Sekretariatets personale og fordeling af deres opgaver:

Bjarne Petersen

Sekretariatschef
E-mail: bj@sik.gl

Arbejdsområde: Chef for SIK’s sekretariat. Juridisk rådgivning.

Estrella Mølgaard Thomsen

Formandssekretær
E-mail: estrella@sik.gl

Arbejdsområde: Hovedbestyrelse, Forretningsudvalget.

Dorthe Stoiberg

Økonomiansvarlig
E-mail: dorthe@sik.gl

Arbejdsområde: Økonomi og regnskab. Oplysnings- og Uddannelsesfonden og Feriefonden.

Tina L. Nielsen

Bogholder
E-mail: tln@sik.gl

Arbejdsområde: Økonomi og regnskab.

Sofie Svendsen

Konsulent
E-mail: sofie@sik.gl

Arbejdsområde: Personsager. Kontakt til lokalafdelinger og tillidsrepræsentanter på arbejdspladser i Avannaata Kommunia.

Susanne Olsen

Konsulent
E-mail: suso@sik.gl

Arbejdsområde: Personsager. Kontakt til lokalafdelinger og tillidsrepræsentanter på arbejdspladser i Qeqqata Kommunia og Kommune Kujalleq.

Emma Junge Dalager

Konsulent
E-mail: emma@sik.gl

Arbejdsområde: Personsager. Kontakt til lokalafdelinger og tillidsrepræsentanter på arbejdspladser i Kommuneqarfik Sermersooq.

Hans Peter Sikemsen

Konsulent
E-mail: hanspeter@sik.gl

Arbejdsområde: Personsager. Kontakt til lokalafdelinger og tillidsrepræsentanter på arbejdspladser i Kommune Qeqertalik.

Dana Dahl

Konsulent
E-mail: dana@sik.gl

Arbejdsområde:
Socialfondene. 

Inge Lennert

Konsulent
E-mail: il@sik.gl

Arbejdsområde: Feriefonden. Receptionen.

 

Inge-Marie Rosing

Konsulent
E-mail: inro@sik.gl

Arbejdsområde: Oplysnings- og Uddannelsesfonden. Kurser for tillidsrepræsentanter. Kontaktperson til SIK Ungdom.

Svend Møller

Konsulent
E-mail: svend@sik.gl

Arbejdsområde:
Kommunikation, herunder hjemmesideredaktion.